Jak działa zmywarka?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to się dzieje, że wkładamy do wnętrza zmywarki brudne naczynia, a wyciągamy je czyste i lśniące? W jaki sposób działa zmywarka? Co dzieje się w trakcie cyklu zmywania? Postanowiliśmy na te pytania odpowiedzieć. Każda zmywarka na rynku posiada program zmywania Eco 50 stopni C. W przypadku tego programu możemy wyszczególnić 5 faz zmywania. Pierwszą z nich jest:

Faza mycia wstępnego

Po załadowaniu zmywarki, dodaniu detergentu i ustawieniu odpowiedniego programu zamykamy drzwi urządzenia. Wtedy rozpoczyna się pierwsza faza programu zmywania – mycie wstępne. Zadaniem mycia wstępnego jest zmycie z powierzchni naczyń powierzchownych zabrudzeń i usunięcie resztek jedzenia. Po skończeniu tej fazy woda zostaje odpompowana z urządzenia, a na jej miejsce zmywarka pobiera świeżą

Faza zmywania zasadniczego

Po fazie mycia wstępnego rozpoczyna się faza zmywania zasadniczego. Podczas tej fazy do komory zmywarki uwalniany jest detergent (jeżeli jest to tabletka to w zmywarkach Bosch zostanie przechwycona przez Asystenta Dozowania). Zmywarka pobiera też świeżą wodę i podgrzewa ją. Detergent jest więc rozpuszczany w ciepłej wodzie, dzięki czemu jest w stanie aktywnie usuwać zabrudzenia z naczyń. Obracające się ramiona zraszające stopniowo rozprowadzają wodę po wszystkich naczyniach, dokładnie je opłukując. Woda podgrzewana jest do temperatury zgodnej z wybranym programem zmywania, dzięki czemu zapewnia się higieniczną czystość naczyniom i sztućcom.

Faza płukania pośredniego

Kiedy już zakończy się faza zmywania zasadniczego, woda z detergentem zostaje wypompowana. Teraz naczynia płukane są z użyciem zimnej wody. Podczas tej fazy ze zmywarki zostają usunięte nieczystości powstałe podczas zmywania, a naczynia wypłukane.

Faza płukania nabłyszczającego

Kolejna faza to płukanie nabłyszczające. Zmywarka pobiera czystą wodę oraz dodany zostaje do niej płyn nabłyszczający.

Faza suszenia

Po dokładnym opłukaniu naczyń najpierw zimną wodą, a następnie gorącą wodą z nabłyszczaczem, woda zostaje odpompowana z urządzenia. Wnętrze zmywarki wypełnione jest teraz czystymi i rozgrzanymi naczyniami. Ciepło wytworzone przez gorącą wodę osusza naczynia.

Skąd będziesz wiedzieć, że zmywanie się zakończyło? Część zmywarek marki Bosch oznajmia zakończenie cyklu zmywania za pomocą sygnału akustycznego, inne wyposażone są w funkcję InfoLight lub TimeLight.

W czasie, gdy Twoja zmywarka zmywa Ty możesz zająć się czymś przyjemnym. Według różnych badań przyjmuje się, że zmywarka jest w stanie zaoszczędzić nam każdorazowo około 45 minut. Tzn. cały proces zmywania i suszenia (wycierania) podobnej ilości naczyń wykonywany ręcznie zajmuje około 1 godziny, z kolei załadowanie i rozładowanie zmywarki to ok. 15 min. Warto dodać, że oszczędność czasu jest najczęściej pomijanym parametrem podczas zakupu zmywarki, a okazuje się, że rocznie może się ona wyrażać w kilkunastu, a w przypadku dużych rodzin nawet w kilkudziesięciu dniach!

Technologia AquaSensor:

Technologia ActiveWater: